გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მთელი
რიცხვების გამრავლება და გაყოფა
|
სწავლების საფეხური
(კლასი)
|
VII კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
აღნიშნულ კლასში სწავლობს 7(შვიდი) ბავშვი.აქედან 2(ორი) გოგონაა და 5(ხუთი) ვაჟი.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლემ
შესძლოს მთელი რიცხვების გამრავლება და
გაყოფა; მთელი რიცხვების გაყოფა;
მიღებული ცოდნის გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას;
|
წინასწარი ცოდნა
|
●იცის
ერთნაირ ნიშნიანი და სხვადასხვა ნიშნიანი მთელი რიცხვების შეკრება, გამოკლება.
●
მოპირდაპირე რიცხვების შეკრება, გამოკლება. (მოცემული რიცხვისა და ნულის შეკრება;)
|
შეფასების საგანაი და პროცედურები
|
შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ფერადი
ცარცები, ფურცლები, კომპიუტერი, პროექტორი, კომპიუტერული პროგრამა
WWW.cut-the-knot.org/pythagoras/index.shtaml
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
●გაკვეთილზე შესვლისას
კითხვა-პასუხის მეთოდით
ვადგენ მოსწავლეთა ცოდნის დონეს.(7 წთ.)
●მოსწავლეებს მთელი რიცხვების გამრავლებას ავუხსნი რიცხვითი წრფის გამოყენებით.
-რას უდრის
-3•4 ანუ 4•(-3) ? ანუ რიცხვითი
წრფის გამოყენებით გაზარდე
-3-ი 4-ჯერ?
-რას
უდრის -4•(-3) ?განრიგადობისა და ნულის თვისების გამოყენებით დაადგინეთ
აღნიშნული ნამრავლის მნიშვნელობა?
( -4•(-3+3))=-4•(-3)+(-4)•3=0 )
(7 წთ.)
●ამის
შემდეგ დაფაზე დაუწერ მაგალითებს და ვთხოვ ინდივიდუალურად ამოხსნან საშინაო რვეულებში. რამდენიმე
მოსწავლეს ჩამოვაყალიბებინებ წესს
სხვადასხვანიშნიანი და ერთნაირნიშნიანი რიცხვების ნამრავლის შესახებ.ასევე დავაწერინებ სქემატურად ორი
რიცხვის გამრავლებას.
(+)•(+)=(+) (+)•(-)=(-) (-)•(+)=(-) (-)•(-)=(+)
(5
წთ.)
●მოსწავლეებს
შევახსენებ რომ გაყოფა გამრავლების შებრუნებული თვისებაა და შემდეგი მაგალითების გამოყენებით ავუხსნი
გაყოფას.მაგალითად
6•(-3)=-18 //
-18÷(-3)=6
7•(-3)=-21 //
-21÷(-3)=7
-7•(-3)=21 // 21÷(-3)=-7
და ასე
შემდეგ....
მოსწავლეებს
დაფაზე დაუწერ მაგალითებს და ვთხოვ ინდივიდუალურად ამოხსნან საშინაო რვეულებში.
ასევე
ყურადღებას გავამახვილებინებ იმ ფაქტზე რომ ნულზე
გაყოფა არ შეიძლეება. ასევე დავაწერინებ სქემატურად ორი რიცხვის გაყოფას.
(+)÷(+)=(+) (+)÷(-)=(-) (-)÷(+)=(-) (-)÷(-)=(+)
(7 წთ)
●ზეპირად კითხვების გამოყენებით კლასს
ამოვახსნევინებ 1-9 ამოცანებს. ასევე ზეპირად ინდივიდუალურად ამოვახსნევინებ
16-18 ამოცანებს. (5 წთ.)
●დავყოფ
კლასს ორ ჯგუფად და მივცემ 22-ე და 24-ე ამოცანებს და შევთავაზებ რომ ჯგუფებმა
ერთმანეთს ამოსახსნელად შეუდგინონ 24- ე
ამოცანის მსგავსი ამოცანა. (7 წთ)
●ვისარგებლებ პროექტორით ( ინტერნეტით
) და მოსწავლეებს ვაჩვენებ აღნიშნულ
საკითხთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
(5 წთ.)
●მივცემ მითითებებს მთელ კლასს საშინაო დავალების შესრულების შესახებ .(2 წთ)
|
Subscribe to:
Posts (Atom)